Чрез българите русите са получили езика си. Руският патрирах Кирил пристигна у нас на тридневно официално посещение. След посрещането на летище София делегацията на руския патриарх Кирил се отправи към Светия синод. Двамата патриарси отслужиха молебен в синодалния параклис “Свети цар Борис”. Без българско православие нямаше да има и руско православие, заяви в словото си руският патриарх. “Православна България ви посреща с искрена любов и още веднъж ви засвидетелства онези чувства на братска обич и признателност, които винаги е хранила към православния руски народ и Руската православна църква”, заяви в приветствието си патриарх Неофит.
След молебена в приемния салон на Синодната палата се състоя среща на българския патриарх Неофит и Св. Синод с руския патриарх Кирил, Волоколамския митрополит Иларион и Солнечногорския архиепископ Сергий.
“Отново се радвам да стъпя на българска земя и да видя Вас Ваше Светейшество, заяви в словото си руският патриарх. Визитата ми е свързана с важна и паметна за Вас дата. Дата много важна и за нашите църкви и народи – 140 г. от Освобождението на България от Османско иго. Героичните събития в Руско-турската война 1877-78 г. с особено голяма сила са се проявили високите нравствени качества на православното войнство, което в продължение на векове е било възпитавано от Руската православна църква. И като величайши завършек на тази война е станала свободата и духовното развитие на българския народ. Руската православна църква винаги е помнела, че българските православни мисионери, ученици на св. равноапостолни Кирил и Методий, през X в., просветили нашите предци в Св. Православна вяра. Приобщили народа към славянската писменост и отворили съкровищницата на християнската култура и светоотеческата мисия. Без българско православие нямаше да има и руско православие. Чрез българското православие руския народ получи основите на Православната вяра от България”, заяви руският патриарх Кирил.
Патриарх Неофит приветства госта си с думите: “В навечерието на 3 март, православна България ви посреща с искрена любов и още веднъж ви засвидетелства онези чувства на братска обич и признателност, които винаги е хранила към православния руски народ и Руската православна църква… Присъствието ви сред нас е висока чест за Православната ни църква, истинско духовно тържество и още едно свидетелство за здравите връзки, които ни сплотяват и за които всички ние благодарим на нашия Господ Иисус Христос, както и на вас, Ваше Светейшество, като изразител на братската в Христа любов и подкрепата от страна на оглавяваната от Вас света Московска патриаршия и целия православен руски народ, когото ние искрено обичаме и който е винаги в нашите мисли и в нашите патриаршески молитви”, каза патриарх Нефит в словото си към скъпия си гост.
Днес делегацията на Руския патриарх замина за Стара Загора, където утре ще се състои кулминацията на държавните чествания по повод 140-та годишнина от освобождението на Отечеството ни, съобщава в сайта си Българската патриаршия.
* * * * *
Двама патриарси за първи път в историята отслужиха Благодарствен молебен по повод юбилейните тържества в Храм-паметника “Рождество Христово” в град Шипка. Българският патриарх Неофит пожела на българите да празнуват 3 март с радост, слънце в душата и в живота си и да се радват на извоюваната свобода.
На днешния Национален празник на България патриарх Неофит и Московският и на цяла Русия патриарх Кирил, който заедно с църковна делегация е на тридневно посещение у нас, пристигнаха в храм- паметника “Рождество Христово” в град Шипка, където бяха посрещнати от Старозагорския митрополит Киприан, предава „Канал 3″.
Двамата църковни глави отслужиха благодарствен молебен. След изпълнение на “На многая лета” главата на Българската православна църква поздрави българите с големия празник и изрази признателността ни към героите, паднали за свободата на България.
За молебена в храма бяха и президентът Румен Радев, както и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.
„Радост, гордост и благодарност владеят сърцата ни в този празничен 3 март, когато цяла България чества 140-ата годишнина от своето Освобождение – радост от свободата, в която вече 140 години живеем, гордост, извикана от героичните събития, които си припомняме днес, и благодарност към Бога и към нашите освободителите, които пожертваха живота си заради нас, за да може отново българският народ да може да гради сам своите съдбини. Този храм, в който се намираме днес, остава и до днес един от паметниците на нашата българо-руска служба и на нашето православно единствено. Този храм, в основите на който лежат костите на хиляди български и руски воини, отдали живота си за свободата, ще продължава да ни напомня за чутовния подвиг на братска Русия и за онази любов, която нейните синове ни засвидетелстват. Затова нека в този паметен за всички нас ден и в памет на героите да съгряваме сърцата си с онази божествена любов, която, по думите Му, е свръзка на съвършенство. Нека никога да не забравяме стореното от нас и от нашите православни братя, да пазим като най-скъпоценно съкровище нашата православна вяра, и да не заменяме никога нейните вечни и непреходни истини със съмнителни, а често и с явни душепагубни учения и влияния. В това е залогът на нашата истинска свобода”, каза в словото си патриарх Неофит, цитиран от „Фокус”.
„Господи Боже наш, ние достойните Твои роби, като сме се избавили от тежко многовековно робство с Твоята сила и с Твоя кръст, разнасяме благодарност и Те молим приеми като жертва тази благодарност към Твоето велико влияние. О, премилостиви Господи, продължи Своята милост, утвърди, Боже, Твоята Света църква, която си сътворил със скъпоценната Си кръв, и укрепи нашия народ, който си възлюбил, а на нас дай любов, траен мир, изобилие на земните блага, здраве и успяване в доброто. Отгони от нас всеки враг, умири света, за да доживеем всички ние, Божиите раби, благочестие, доволство, честност и правда. Удостой нас, Твоите раби, да те възпяваме, като казваме: „Слава тебе Боже, благодетелю наш во веки веков. Амин”, каза още патриархът, като след това прочете традиционната благодарствена молитва, с която винаги завършва Благодарственият молебен.