Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

НОВИНИ

Анатомия на търговската война и всичко което трябва да знаем за нея

Съобщението на Тръмп за налагането на тарифи върху стоманата и алуминия предизвикаха притеснения в целия свят за търговска война. Въпреки това, само преди няколко минути новите вносни мита станаха факт – 25% върху стоманата и 10% върху алуминия.

В петък, миналата седмица, Тръмп заяви, че “когато една страна губи милиарди долари от търговията с практически всяка страна с която търгува, търговските войни са добри и много лесни за печалба”.

Това разбира се не е толкова просто. Ето всичко което трябва да знаем за така наречената търговска война.

Какво представлява тя?

Търговската война е резултат на протекционизма. Тя възниква, когато държавите започнат да налагат допълнителни мита върху вносните стоки, променят вносните си квоти и едностранни правила по вече съществуващи търговски споразумения, като NAFTA. По време на търговска война много често се наблюдава ефекта на доминото, като той се изразява в това все повече държави да налагат различни тарифи върху вносните стоки. Това разбира се води и до ескалиране на икономическото напрежение.

Защо всички говорят за търговска война?

С изявлението си миналата седмица Тръмп буквално шокира инвеститорската общност, тъй като САЩ реално е най-големият вносител на стомана и алуминий в света и подобно действие ще доведе до значително поскъпване на стоките, а от там и до понижение на износа. По-рано днес от Белия Дом съобщиха, че въпреки приетите от Тръмп налози, администрацията е отворена да преговаря с всяка страна и готова на промени по споразуменията, стига те да са справедливи и за двете страни.

Какъв вид са тарифите?

Тарифата е данък или мито, което правителството поставя на определен клас стоки (в случая суровини). На теория това прави въпросните стоки по-скъпи и следователно по-малко желани за потребителите.

Защо САЩ искат да поставят тарифа точно върху стоманата и алуминия?

Целта на Тръмп е да защити местната индустрия, подкрепяйки щатските производители, на които няма да се налага да плащат мито. Надеждата е, че тъй като стоманата и алуминият от други страни стават по-скъпи поради новите данъци, повече предприятия ще се обърнат към американските производители на стомана и алуминий, за да запълнят търсенето. Теоретично, това ще вдъхне нов живот на индустрии, които се борят с вноса от години.

На теория добре, но на практика ще помогне ли това на щатската икономика?

И да и не. Щатските производители на стомана и алуминий със сигурност ще си поемат глътка въздух, но това, което притеснява, както потребителите, така и Wall Street е дали тези производители ще успеят да посрещнат значителния скок в търсенето на щатска стомана и алуминий.

Ако това се окаже реална пречка пред щатските потребители на въпросните метали, като Ford, General Motors и Boeing, то пред тях ще има два варианта – да увеличат цената на стоките си или да съкратят част от персонала в усилието си да запазят конкурентите цени. Ако добавим и ответните мерки от страна на останалите страни по света, нещата придобиват съвсем друго измерение.

Защо другите страни не харесват въпросните тарифи?

На първо място, те се интересуват от отрицателното въздействие, което ще имат върху техните местни стоманодобивни и алуминиеви индустрии, влошаващи продажбите и пазара на труда.

Как ще реагират те?

Засегнатите страни са много, а това което възнамеряват те е да предприемат ответни мерки. ЕС например заяви, че е готов да наложи допълнителни мита върху мотоциклетите Harley Davidson, Бърбана и стоките на Levi’s.

Нека конкретизираме. Какво общо има Китай с всичко това?

В миналото реториката на президента по отношение на стоманата е насочила вниманието си към Китай, най-големият износител на стомана в света. Според Тръмп заливането на пазара с евтина и излишна стомана прави невъзможно американските стоманодобивни компании да се конкурират.

Дали търговската война ще избухне сега зависи до голяма степен от реакцията на Китай. Към момента страната остава без коментар. Китай обаче заплаши да бъде труден събеседник при преговорите в отговор на тарифите за стомана и алуминий от миналото. Има редица промишлени отрасли в САЩ, срещу които Китай може да отмъсти, ако избере да го направи. Администрацията на Тръмп също разследва кражбата на интелектуална собственост от Китай. Резултатът от това разследване може да изиграе отговор на Пекин.

Кои щатски индустрии биха могли да бъдат засегнати от ответните мерки?

Износът на соя се смята за най-уязвим, но дори той да секне напълно негативното му влияние върху икономиката ще е като капка в морето в сравнение с щетите за Boeing, Intel, Qualcomm и Apple.

Какво следва?

До голяма част всичко зависи от Китай, но да не забравяме, че Белия Дом остава на разположение за преговори. Взимайки под внимание тихото поведение на ЕС и Канада и факта, че Белия дом остава на разположение за преговори смятаме, че изхода от гръмките коментари на Тръмп ще се материализират под формата на тарифи насочени единствено към Китай.

Може да харесате

СВЯТ

Мястото на срещата не е избрано случайно: На Орбан е поверено спасяването на Европа – обявиха главния вътрешен човек за Украйна Унгарският премиер е...

ПОЛИТИКА

Пеевски крещи на простеста: Страхливци, елате при кордоните да ви видя! Времето на президента свършва Тази сграда е превърната в сейф, пълна с пачки,...

ВОЙНА

🇮🇱🇵🇸 Обостряне в зоната на израелско-палестинския конфликт хроника на събитията за 9-10 ноември 2024 г В северната част на ивицата Газа палестинските сили съобщават...

ПОЛИТИКА

Новият президент на САЩ Доналд Тръмп търси кандидати за ключови позиции в администрацията си. Той вече обяви назначаването на началник на кабинета на Белия...