Той не дава информация за броя на военнослужещите. На 31 август правителството на Буркина Фасо одобри законопроекта за изпращане на военен контингент на страната в Нигер с цел предотвратяване на тероризма.
Това изявление дойде в края на посещението на външния министър на Буркина Фасо Оливия Румба и нейния малийски колега Абдала Диоп в Ниамей, където бяха приети от новия първи човек на страната, генерал Абдеррахман Киани.
В края на посещението помощник-генералният секретар на нигерийското министерство на външните работи Омар Ибрахим Сиди прочете изявление, в което цитира двамата министри, които „приветстват“ заповедите, издадени от Ниамей, и „разрешават на силите за отбрана и сигурност в Буркина Фасо и Мали да се намесят на територията на Нигер в случай на агресия“.
Буркина Фасо и Мали, които, подобно на Нигер, са изправени пред повтарящо се джихадистко насилие, също са ръководени от офицери, завзели властта със сила между 2020 и 2022 г.
На 26 юли група военни от президентската гвардия на Нигер се разбунтуваха и обявиха свалянето на президента Мохамед Базум от власт. Създаден е Национален съвет за спасение на родината, оглавяван от генерал Абдурахман Тчиани, който управлява страната. Лидерите на Икономическата общност на западноафриканските държави наложиха строги санкции на Нигер и поискаха от бунтовниците да освободят Базум, като заплашиха да използват сила.
В края на юли властите в Буркина Фасо и Мали заявиха в съвместно комюнике, че възнамеряват да разглеждат всяка военна намеса в Нигер като обявяване на война срещу тях. Те обещаха да „предприемат мерки за самозащита в подкрепа на въоръжените сили и народа на Нигер“.
EXPRESS TV
* * *
ПОДХОДЯЩА МУЗИКА ЗА ЛЮБИТЕЛИТЕ НА ЙОГА
