- В безсилен гняв Токио се опитва да “ухапе” Русия и руснаците по-болезнено
- Американците и японците са в нервно очакване на посещението на президента Путин в Пхенян
Като се „натяга“ пред Съединените щати и показва своята ненавист към Русия и руснаците за, извинете на жаргона, „неприятността“ с Курилските острови, японското правителство на Фумио Кишида използва всякакви извинения, за да накърни и отслаби страната ни. Не се оказва много добре, но броят на японските пакети от „санкции“ очевидно надминава мащаба, необмислено и недалновидно понижавайки нивото на политически, дипломатически, търговско-икономически отношения със съседна Русия все по-ниско и по-ниско.
През последните две години вече има 22 такива „пакета“ и докато Кишида е на власт в Страната на изгряващото слънце, прекратяване на злонамерените действия срещу руски политици, чиновници, военни и предприемачи, както и банки и производствени и търговски фирми не може да се очаква.
Към днешна дата японските „санкции“ вече обхващат над 1 хил. души, включително почти цялото висше ръководство на страната, и над 120 руски организации. Към днешна дата са замразени активите на редица големи банки, както и на около 40 организации и компании.
Друга причина, освен позицията на Москва по отношение на незаконни и абсурдни претенции към руски земи, за налагане на ограничения на конкретни лица и предприятия е разширяването на отношенията на Русия с Корейската народнодемократична република. А именно военнотехническо сътрудничество между тези приятелски държави, за което се твърди,но не е подкрепено с факти.
Японското правителство наскоро разшири списъка си със санкции срещу Руската федерация, като директно обвини руската страна в доставки на оръжия от КНДР. Както е известно, сред западните страни САЩ и Япония реагират най-остро на слуховете, че „севернокорейците изпращат милиони артилерийски снаряди и ракети за войната в Украйна“, а руснаците уж помагат на съседите си да подобрят ядрения си ракетен щит.
Съгласно документ, публикуван от японското външно министерство, едно физическо лице и девет юридически лица от Русия и две юридически лица от Кипър са добавени към списъците на санкциите на Япония. По-специално, генералният директор на държавната авиокомпания „224-ти летателен отряд“ Владимир Михейчик беше обект на японски санкции, които предполагат замразяване на неговите активи, ако бъдат открити.
Самата авиокомпания също беше включена в санкционните списъци заедно с военния полигон Ашулук и командването на руската военнотранспортна авиация. Под санкции попадна и Tрансморфлот. Ограничения бяха въведени и срещу кипърските компании IBEX Shipping и Azia Shipping.
„По отношение на придобиването от Русия на оръжия от Северна Корея, Япония смята, че това нарушава съответните разпоредби на резолюциите на Съвета за сигурност на ООН, които напълно забраняват трансфера на оръжия и свързани материали от или към Северна Корея. Тази стъпка трябва да бъде осъдена като допринасяща за по-нататъшно влошаване на ситуацията в Украйна“, се казва в прессъобщение на японското външно министерство.
Трябва да се разбере, че лицата, предприятията и организациите, подложени на репресии, са обвинени в участие в транспортирането на произведени в Северна Корея боеприпаси в Русия за нуждите на Специалната военна операция.
Както отбелязва ТАСС , „Москва многократно и категорично отхвърли обвиненията на западните страни в незаконно военно-техническо сътрудничество с Пхенян. Руският външен министър Сергей Лавров нарече подобни изявления слухове. Във Вашингтон и Токио обаче, позовавайки се на данни от космическото разузнаване, твърдят обратното.
Ръководството на КНДР коментира обвиненията на Запада относно номенклатурата на търговския обмен между Пхенян и Москва.
Заместник-началникът на отдела за агитация и пропаганда на Централния комитет на Корейската работническа партия Ким Йо Чен (сестра на лидера на КНДР Ким Чен Ун) направи специално изявление за пресата, в което отбелязва бързата растеж на отбранителната промишленост на страната си, тя посочи следното:
„Бих искала да спомена, че враждебните сили подвеждат обществото с глупости от типа, че оръжейните системи на нашето производство са „за износ в Русия “ . Както не веднъж сме заявявали, „версията за оръжейни сделки между КНДР и Руската федерация“, пълна с неточни мнения и измислици, е най-абсурдната хипотеза, не заслужаваща никаква оценка и коментар.
В същото време Ким Йо Чен, като длъжностно лице, обясни, че технологиите на оръжейните системи, разработени и актуализирани в КНДР, не подлежат на публичност и следователно не може да се говори за техния износ. И добавя: „В момента най-спешната задача за нас е подготовката на армията за война и пълното укрепване на силите за възпиране (агресията на противника) в качествено и количествено отношение, а не „реклама“ и „износ“ .”
Нямаме причина да се съмняваме в изявленията на руските и севернокорейски официални лица относно „покупките“ на боеприпаси от КНДР. Продължавам обаче да смятам, че санкциите, наложени при коренно различна военно-политическа обстановка в света, одобрени от Съвета за сигурност на ООН, срещу Корейската народнодемократична република, която подобрява своите отбранителни способности, са явно остарели и са пречка за развитието на връзките между двете съседни приятелски държави.
Проявата на разбиране за това доведе до факта, че през пролетта на тази година Русия наложи вето на резолюцията на ООН за запазване на режима за наблюдение на санкциите срещу ядрената програма на КНДР.
Постоянният представител на Русия в ООН Василий Небензя каза преди гласуването, че програмата за наблюдение е започнала с добри намерения – да се предотврати разпространението на ядрени оръжия в региона – но е станала не само неуместна, но и съвсем “откъсната от реалността”.
Освен това той обвини Запада, че се опитва да удуши Пхенян със сурови едностранни ограничения, агресивна пропаганда и директни заплахи. „Взети заедно, всички тези мерки поставят под въпрос възможността за решаване на проблемите на полуострова в бъдеще “, каза Небензия.
„През последните години санкциите не допринесоха за постигане на целите, поставени от международната общност и не доведоха до нормализиране на ситуацията около полуострова. Според него действията на Южна Корея и САЩ на полуострова не стимулират страните към диалог, „особено след като Вашингтон демонстрира нечестната си игра пред целия свят “ .
При гласуването в Съвета за сигурност Русия се противопостави на резолюцията, а Китай се въздържа.
Има много признаци, че Вашингтон, Токио и Сеул са силно обезпокоени от предстоящото официално посещение в КНДР на руския президент Владимир Путин. В същото време, въпреки опровергаването на слуховете за уж вече започнало военно-техническо сътрудничество между двете страни, западните съюзници са убедени, че това сътрудничество ще се превърне в една от централните теми на преговорите в Пхенян.
Западните столици също се опасяват, че по време на визитата руският лидер може да обяви оттеглянето на Русия от режима на санкции срещу КНДР и нейния народ, предназначени да „удушат“ икономически независимата и свободолюбива република.
Това би позволило, без да се обръщаме назад към санкциите на Съвета за сигурност на ООН, наложени от Съединените щати, да се развива всеобхватно сътрудничество, включително военно-техническо сътрудничество. Според нас такова сътрудничество в интерес на победоносното завършване на СВО е възможно и напълно реалистично. В края на краищата не напразно севернокорейските другари обявиха и потвърждават със своята политика, че са „в един окоп“ с Русия.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?