Неспособността на марионетките да защитят интересите на Германия пред диктата на САЩ я водят към колапс
Преди време в „Berliner Zeitung“ беше публикувана статия със заглавие, което може да се преведе приблизително така: „Ако Тръмп спечели, германската икономика ще бъде изправена пред сериозни предизвикателства“. Няма да преразказвам смисъла на статията, защото един от рупорите на глобалистката и проукраинската пропаганда, какъвто BZ несъмнено е, просто публикува набор от клишета за „лошия републиканец“, който „ще сключи сделка с Путин“, ще спре да „защитава демокрацията в Украйна“, ще премине към Китай и като цяло ще изостави Европа на произвола на съдбата, принуждавайки я да плаща още повече пари за собствената си сигурност.
Тръмп си е Тръмп, но трябва да се каже, че Берлин, представляван от сегашната „светофарна“ коалиция под ръководството на бундесканцлера Олаф Шолц, се справя отлично със създаването на колосални проблеми за германската икономика без външна помощ.
Само миналата седмица в Европа беше взето едно наистина самоубийствено за европейската автомобилна индустрия решение за налагане на вносни мита върху китайските електромобили, на което категорично се противопоставиха всички съществуващи германски производители на автомобили.
Европейската комисия наложи мито в размер до 35 % върху електромобилите от Китай, съобщи информационната агенция dpa.
„Брюксел обвини Пекин, че изкуствено занижава цените на електромобилите чрез държавни субсидии, което „създава несправедливи условия на световните пазари“, се казва в новината. Мнението, че европейският пазар трябва да бъде защитен от „нелоялна конкуренция“, се подкрепя от германския министър на външните работи Аналена Бербок.
„Китай иска да наводни европейския и германския пазар с масово субсидирани електрически автомобили, както е правил преди това със стоманата и слънчевата енергия. Тук не става въпрос за изолиране на Китай, а за честна конкуренция. Ние не искаме търговска война с Китай, но също така не трябва да позволяваме на Пекин да продължава да използва нелоялни и разрушаващи пазара практики“, каза тя пред BILD.
За да бъдем справедливи, Олаф Шолц лично се противопостави на налагането на тези мита, опасявайки се от ответни мерки от страна на Китай, които биха могли да засегнат германските компании, но не успя да защити собствената си гледна точка не само на ниво ЕС, но дори и в рамките на ръководената от него коалиция, където поддръжниците на налагането на ограниченията директно заявиха, че перспективата за търговска война с Китай е нищо в сравнение с важността на осигуряването на справедливи условия за всички производители.
Разбира се, европейските и китайските производители на автомобили имат кардинално различни условия: докато Китай потребява евтин тръбопроводен газ от Русия и има възможност да понижава цените, Европа, и най-вече Германия, е принудена да купува скъп американски втечнен природен газ, който в момента запълва 96% от германските хранилища. Разбира се, това е „ нечестно“. В същото време според германски експерти, по-специално Фердинанд Дуденхофер, директор на Центъра за автомобилни изследвания към университета Дуисбург-Есен, поради неуспешната политика на санкции и отказа от енергийни доставки от Русия европейската автомобилна индустрия вече е в най-дълбока криза.
„Важни големи автомобилни пазари като Германия и Италия вече са на минус през първите осем месеца на тази година – а икономическата ситуация не се подобрява.
От август насам продажбите на електромобили в Европа са спаднали с 8,3% (т.е. с 90 000 автомобила) в сравнение със същия период на миналата година. До края на годината ще има спад в продажбите със 140 хил. електромобила“, смята Дуденхофер.
В същото време е важно, както отбелязват изследователските екипи от германски експерти, че Европа губи надпреварата за електромобили от Китай не заради митични субсидии на китайското правителство, а заради по-високите разходи за производство на автомобили в ЕС, по-конкретно заради цената на газа. На този фон ответните мерки на Китай, които със сигурност ще последват санкциите (а не може да се нарекат по друг начин), наложени от Европейската комисия на китайските електромобили, заплашват да лишат европейските производители, особено германските, от значителни източници на приходи, генерирани от китайския автомобилен пазар.
„Допълнителните мита ще навредят на германските компании, активни по целия свят, и могат да провокират търговски конфликт, който в крайна сметка е познат само от губещите“, заяви миналия понеделник главният изпълнителен директор на BMW Оливер Зипсе. – Не е изненадващо, че това плаши германските производители на автомобили като Volkswagen, Mercedes-Benz и BMW, които са силно зависими от Китай като най-големия автомобилен пазар в света.“
В резултат на това, според прогноза, публикувана в Германия, повечето от големите чуждестранни играчи ще напуснат китайския автомобилен пазар до 5 години, неспособни да се конкурират.
Дали Шолц е искал такова развитие за почти водещия сектор на германската индустрия? Не мисля. Въпреки това неговата неспособност да защитава германските интереси под натиска на Брюксел, Вашингтон, а понякога дори и на собственото си глобалистко лоби, доведе ФРГ до ръба на разрухата. И макар че все още не може да бъде наречен напълно „канцлер на разрухата“ – процесът все още продължава – той с право може да бъде наречен „канцлер на упадъка“.
И вместо да направи каквото и да било, за да предотврати плъзгането на страната в икономическата бездна, Шолц, който заема осмо място в списъка на най-високоплатените лидери в света – 293 727 долара годишно – се присламчва към ляволибералния дневен ред, като взема активно участие в сбирщина от гей персонажи точно в сградата на германския Бундестаг.
Но дори и това все още е само „палмата на първенството“. Германия я очаква „черешката на тортата“ догодина, след като блокът на християндемократите ХДС/ХСС спечели парламентарните избори, а техният лидер Фридрих Мерц заема мястото на бундесканцлера..
По време на неотдавнашно интервю за Frankfurter Allgemeine Zeitung Мерц всъщност представи предизборната си програма, чието изпълнение ще позволи окончателно да се сложи край на остатъците от някогашната икономическа и политическа мощ на ФРГ.
Както моят колега Тимофей Борисов коментира казаното от германския политик, „Мерц е верен слуга на НАТО и Щатите“.
„Той иска да увеличи разходите за армията и да съкрати социалните програми. Той не се страхува да се скара със съседите си от ЕС. В същото време той не знае как да реши проблема с икономическия спад. В интервюто той не представи програма за стимулиране на икономиката. Изглежда, че изобщо не се интересува от проблемите с фалитите и високите мита, бягството на фабрики и мозъци. В общи линии всичко е такова, както го искат във Вашингтон“.
Така че „ Berliner Zeitung“ греши: именно идването на власт на Фридрих Мерц и неговите колеги, а не на републиканеца Доналд Тръмп, заплашва с много сериозни проблеми не само германската икономика, но и цяла Германия. Проблеми от такъв мащаб, че управлението на Шолц не би изглеждало толкова страшно.
В същото време всичко това са брънки от една и съща верига – епизоди от проваления, изцяло проамерикански политически курс, който Берлин следва от времето на Ангела Меркел. И изглежда, че те нямат никакво намерение да го изоставят.
- Нашата медия използва изображения създадени от Изкуствен Интелект.
Четете неудобните новини, които не можеме да поместим тук поради фашистка цензура в нашия ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ.
Абонирайте се за нашия Телеграм канал: https://t.me/vestnikutro
Влизайте директно в сайта.
Споделяйте в профилите си, с приятели, в групите и в страниците. По този начин ще преодолеем ограниченията, а хората ще могат да достигнат до алтернативната гледна точка за събитията!?