Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

НОВИНИ

Продадоха бизнес имоти за близо 1 милиард евро!

Сделки за рекордните 957 млн. евро с индустриални имоти са сключени в България през миналата година, показва проучване на Colliers International за инвестиционния пазар у нас.

За сравнение през 2016 г. обемът на продажбите е 262 млн. евро, а през 2007 г. – 594 млн. евро. В радара на инвеститорите с приоритет попадат търговските центрове, като 70% от реализираните през 2017 г. транзакции, са именно с такива имоти.

Следващото място заемат офис площите – предмет на 17% от затворените сделки, пише “ZORA NEWS”. Продължава тенденцията, започнала през 2016 г., обемът на транзакциите с имоти, генериращи доход (83%), да е по-голям от този на активите, придобити със спекулативна цел или закупени за собствено ползване (5%).

Най-голям размер сключени сделки има в столицата – 85% от всички, а по 5% от тях са насочени в големите морски градове – Варна и Бургас. По-активни на пазара, за пръв път от 2012 г. насам, са международните купувачи, чийто дял в инвестиционните сделки значително надминава този на българските.

Сред международните инвеститори с водеща роля са южноафриканските фондове, които имат заслуга за 71% от общия обем транзакции. Южноафриканският фонд New Europe Property Investments (NEPI) даде 207 млн. евро за “Сердика център” на бул. “Ситняково” в София, а друг южноафрикански инвеститор – Hyprop Investments Limited придоби The Mall за 156 млн. евро. Търговските центрове “Галерия Бургас” и “Галерия Стара Загора” пък бяха купени в пакетна сделка от трети южноафрикански фонд – MAS Real Estate – за 62 млн. евро.

Към края на 2017 г. се наблюдава понижаване на нивата на възвръщаемост, в резултат на сключените мащабни сделки с качествени активи, генериращи доход, отчитат експертите на LUX BULGARIA REAL ESTATE.

При търговските площи те падат от 8,5% на 7,25%, при офисите – от 8,5% на 8,25%, а при индустриалните площи се променят от 11 на 10%.

Прогнозата на компанията е през 2018 г. инвестиционните интереси да се насочат повече към офиси, индустриални и логистични площи, както и хотели.

Общият обем на реализираните сделки през настоящата година трудно би надминал рекордния резултат, постигнат през 2017 г., освен ако някой от придобитите активи през 2017 г. не се препродаде, твърдят експертите. Те очакват през първата половина на 2018 г. лихвите по кредити да продължат да падат, а наличният заемен капитал за придобивания да остане стабилен.

Все още по-ниският брой институционални инвеститори спрямо другите държави от региона поставя България в по-малко благоприятна позиция от тях. Предимство на страната ни остава силното търсене от крайни ползватели, което от своя страна засилва интереса към още инвестиции.

Може да харесате

ПОЛИТИКА

Пеевски крещи на простеста: Страхливци, елате при кордоните да ви видя! Времето на президента свършва Тази сграда е превърната в сейф, пълна с пачки,...

ПАРИ

Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп обещава, за разлика от „зеления“ Байдън, да помогне на традиционните изкопаеми горива и дори отново да се оттегли...

СКАНДАЛ

Кметът на София абдикира пред насилието на фашизоидната тълпа Кметът на София Васил Терзиев се покри вдън земя, докато в центъра на управляваната от...

КУЛТУРА

Може би до голяма степен допълнителното напрежение, което възникна беше неуместната постъпка на директора на театъра Васил Василев, който отиде да води разговори с...