Connect with us

Hi, what are you looking for?

The Sofia TimesThe Sofia Times

БАНКЕРЪ

Унгарската Ексимбанк и ББР подготвят фонд в подкрепа на стартиращи компании





Двустранният стокообмен с Унгария възлиза на 1.3 млрд. евро. за 2016 г., като през тази година отчитаме ръст и само за първите осем месеца са надхвърлени 1 млрд. евро с тенденция в значителна степен да нарасне.

Това заяви министърът на икономиката Емил Караниколов по време на Първото заседание на междуправителствената комисия за икономическо сътрудничество между България и Унгария. То се проведе под председателството на министър Караниколов и министърът на външните работи и търговията на Унгария – Петер Сиярто, а в него участие взе и заместник министър-председателят по икономическата и демографската политика на Република България Валери Симеонов.

Двамата министри обсъдиха и възможността за разкриване на съвместен фонд между унгарската ЕксимБанк и Българска банка за развитие за подкрепа на стартиращи и малки предприятия, като бюджетът на Фонда може да достигне 200 млн.евро. Караниколов информира, че в началото на следващата седмица директорите на двете банки ще започнат разговори по темата за фонда. Министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто уточни, че “Ексимбанк Унгария” открива рамков кредит от 510 млн. евро за стартиращи компании в България и Унгария, като сред сферите на сътрудничество той посочи земеделието и туризма. Министър Караниколов поясни, че идеята е постепенно да бъде достигнат максималният размер на сумата по бъдещия фонд.
Износът на България за Унгария отбелязва ръст от над 11% и е особено важно да се запазят и разширят позициите на българските стоки и услуги, обяви Николов. По думите му съществува потенциал за нарастване на обемите в двустранната търговия в областите: машиностроене, електроника и електротехника, фармацевтика, хранително-вкусова промишленост, текстилна и трикотажна промишленост, информатика и комуникационни технологии.

Министърът на външните работи и търговията на Унгария Петер Сиярто изтъкна, че България е традиционен партньор на унгарската страна. Той съобщи, че са набелязани мерки за подобряване на икономическите взаимоотношения, като една от тях е именно създаване на този съвместен Фонд за подкрепа на стартъпи и малки и средни предприятия, който да бъде насочен към български и унгарски фирми. По думите му фармацевтиката, туризмът и земеделието са възможни сектори за засилване на сътрудничеството.

След заседанието бе  подписан двустранният протокол от Пленарното заседание на Междуправителствената комисия, както и Меморандуми за сътрудничество между ИАНМСП, БАИ и Унгарската национална търговска къща, които ще допринесат за задълбочаване на търговско-икономическото сътрудничество.

Министър Караниколов, министър Сиярто и вицепремиерът Валери Симеонов откриха и българо-унгарски бизнес форум с представители на над 50 компании от двете държави.









Може да харесате

СЛУШАЙТЕ РАДИО